Ortodoncja

 

Ortodoncja to specjalistyczna dziedzina stomatologii, zajmująca się leczeniem wad zgryzu, czyli „prostowaniem zębów” – najogólniej rzecz ujmując.


Ortodoncja to specjalistyczna dziedzina stomatologii, zajmująca się leczeniem wad zgryzu, czyli „prostowaniem zębów” – najogólniej rzecz ujmując.

Jest to jednak duże uproszczenie. Ortodonta bowiem, swoją pracą, nie tylko poprawia estetykę uśmiechu pacjenta, ale także koryguje działanie całego narządu żucia. Często, współpracując z logopedą, umożliwia dziecku wypracowanie prawidłowej wymowy i właściwego toru oddychania. Pozbawiając swego małego pacjenta kompleksów, związanych z wyglądem czy wadliwą wymową, wpływa pośrednio na jego prawidłowy psychiczny i emocjonalny rozwój. Nawet u osób dorosłych ortodonta jest w stanie częściowo lub całkowicie przywrócić właściwe funkcjonowanie aparatu żucia. Może pomóc pacjentowi w każdym wieku, jeśli tylko posiada on wystarczającą do zamontowania aparatu ilość własnych zębów.

Najczęstszą przyczyną wizyty w gabinecie ortodontycznym jest niezadowolenie ze swego uśmiechu albo uśmiechu swojego dziecka. Pacjent nie zdaje sobie nawet sprawy z całego szeregu innych korzyści, jakie pociąga za sobą wyleczenie jego wady zgryzu. Poprawa wyglądu, tak ważnego w dzisiejszych czasach, to sprawa priorytetowa dla pacjenta, jednak drugorzędna dla jego organizmu, który zyskuje inne profity. Pozbywając się wady zgryzu możesz uchronić się przed jej konsekwencjami, które ujawniają się dopiero w późniejszym wieku, takimi jak bóle w stawach skroniowych, natarczywe bóle głowy, wrażenie ciągłego szumu w uszach, patologiczne starcie zębów czy choroby przyzębia z najgorszym ich efektem – wypadaniem zębów włącznie.

Wiedzy ortodontycznej nie da się zdobyć w tydzień czy miesiąc. Zdobywamy ją latami, szkoląc się w czasie specjalizacji oraz na wieloetapowych kursach ortodontycznych.

Lekarz , zajmujący się ortodoncją, powinien posiadać dokumentację, świadczącą o rzetelnie zdobywanej przez lata wiedzy: certyfikaty, dyplomy potwierdzające regularny udział w szkoleniach, dyplom specjalisty. Masz prawo go o to zapytać. Zadbaj, by leczeniem Ciebie i Twoich bliskich zajął się profesjonalny zespół lekarzy.

Pamiętaj także, że siostrą ortodoncji jest profesjonalna higienizacja. Każdy pacjent ortodontyczny przez cały okres leczenia musi być pod stała kontrolą wykwalifikowanej higienistki stomatologicznej, której zadaniem jest edukacja w dziedzinie higieny i profilaktyki, kontrola jakości higieny oraz higienizacja (usuwanie kamienia, piaskowanie, polerowanie, fluoryzacja) zębów pacjenta, noszącego aparat ortodontyczny.

Niestety w niektórych przypadkach również leczenie ortodontyczne ma ograniczone możliwości, a granicę tę wyznacza nasilenie wady zgryzu oraz czasami wiek pacjenta. Wtedy ortodonta planuje leczenie interdyscyplinarne, ortodontyczno-chirurgiczne.

 

Kilka słów o podstawowym narzędziu pracy ortodonty, czyli o aparacie ortodontycznym”

 

W naszej pracy stosujemy dwa rodzaje aparatów ortodontycznych – aparaty stałe i aparaty ruchome

Aparaty ruchome, czyli prozaicznie mówiąc „aparaty wyjmowane z ust”, to narzędzie, którym ortodonta może pracować u pacjentów rosnących. Ich użytkownikami są więc dzieci, zwłaszcza w okresie uzębienia mieszanego , między 7 a 11 rokiem życia. Wynika to z mechanizmu działania tej grupy aparatów, który polega przede wszystkim na modyfikowaniu i pobudzaniu do wzrostu kości szczęki i żuchwy, a w mniejszym stopniu, na idealnym ustawieniu zębów w łuku zębowym.

Rodzaj aparatu ruchomego dobiera ortodonta, po wykonaniu szczegółowej analizy ortodontycznej, opartej o wywiad i dokumentacje, jaką gromadzi na wizycie konsultacyjnej.

Aparaty stałe to takie, które są trwale, na czas leczenia, przyklejane do powierzchni zębów. Podstawowy rodzaj to aparat ligaturowy, który składa się z zamków, łuków oraz ligatur (ich kolorową wersję uwielbiają młodzi pacjenci), mocujących łuk do zamków.

Nowszy system to aparat stały samoligaturujący, którego działanie opiera się o wykorzystanie niskiego tarcia i małych, bardzo bezpiecznych dla zębów sił. Dziś wiele firm ortodontycznych ma w ofercie taką formę aparatu. W naszej praktyce pracujemy zamkami Damon Q, których twórca był zarazem ojcem całej filozofii leczenia aparatami samoligaturującymi. System Damon opiera się o sprawdzone przez lata, doskonale dopracowane procedury montażu zamków, stosowania sekwencji zaawansowanych technologicznie łuków ortodontycznych, lekkich sił oraz minimalnie inwazyjnych procedur leczenia. Doskonale nadaje się dla pacjentów w każdym wieku, nawet tych z problemami z przyzębiem, czy brakami zębowymi.

Oba systemy występują w wersji metalowej oraz niemetalowej, czyli kosmetycznej.

Odrębnym systemem, jednym z najnowszych osiągnięć ortodoncji, jest system leczenia nakładkami, które pacjent nosi 24 godziny na dobę, zdejmując jedynie na czas jedzenia. Jest to poniekąd aparat stały pod tym względem, że stale powinien być noszony na zębach. Zaletą nakładki (ALIGNERA) jest jego dyskretność – jest on praktycznie niewidoczny, a do tego, dzięki możliwości zdjęcia z zębów, nie utrudnia zabiegów higienicznych. Ponadto, co istotne dla osób, u których z powodów zdrowotnych, konieczne jest regularne wykonywanie badania typu rezonans, alignery można bez problemu zdjąć na czas badania, a typowego stałego aparatu, bez poniesienia dodatkowych kosztów, nie. Oczywiście jest kilka firm, oferujących ortodontom ten system – my stosujemy nakładki ORTHERO (link : www.orthero.com ).

Jeśli chcesz uzyskać wstępne informacje na temat leczenia ortodontycznego, metod leczenia, typów aparatów, czy działań , jakie będzie od Ciebie wymagało przygotowanie do leczenia ortodontycznego, samo leczenie oraz na co będziesz musiał się przygotować po jego zakończeniu, umów się na podstawową konsultację ortodontyczną.

Jeśli chcesz dowiedzieć się szczegółowo, jaką masz wadę zgryzu. Jak i jak długo będziesz musiał ją leczyć. Wreszcie, jaki aparat będzie dla Ciebie najlepszy i co bardzo ważne, jaki będzie koszt całego leczenia, powinieneś umówić się na pełną konsultacje ortodontyczną. Obejmuje ona diagnostykę rentgenowską, komplet zdjęć foto, wykonanie modeli diagnostycznych, wykonanie indywidualnego planu leczenia oraz wizytę u ortodonty. W oparciu o wszystkie dane, zebrane na takiej konsultacji, lekarz przygotowuje dla Ciebie szczegółowy plan leczenia, który odbierasz na kolejnej wizycie.

 

Jesteś gotowy nam zaufać?
Umów już teraz swoją wizytę!


Przejdź do kontaktu i umów wizytę