START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH

Higiena jamy ustnej

Nawyki oraz zasady wpojone dziecku w pierwszych  latach jego życia mają ogromny wpływ nie tylko na stan zębów mlecznych, ale i stałych.

 

Kiedy należy zacząć myć ząbki dziecku?
Pielęgnacja jamy ustnej u dziecka powinna być rozpoczęta jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Bezzębne dziąsła niemowlęcia należy przemywać jałowym gazikiem ( kupionym w aptece ), zwilżonym w przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku. Gazik nawijamy na palec wskazujący i przemywamy dziąsełka po każdym posiłku. Podobnie postępujemy z pierwszymi ząbkami mlecznymi. Najważniejsze jest wieczorne czyszczenie ząbków.

Od kiedy używać szczoteczki do zębów?
Delikatne szczotkowanie miękką szczoteczką wprowadzamy, gdy zaczynają wyrastać ząbki boczne, czyli około pierwszego roku życia. Zęby te mają liczne bruzdy i guzki, które doczyścić można jedynie za pomocą szczoteczki, szczotkując rano i wieczorem. Rocznemu dziecku można pozwolić na samodzielne mycie zębów szczoteczką bez pasty, oswajając go jednocześnie z tą czynnością.Dla dzieci do drugiego roku życia polecam kolorowe szczoteczki z małą, zaokrągloną, bezpieczną główką.

Jaką pastę i od kiedy można stosować u dzieci?
Do pierwszego roku życia używamy pasty bez fluoru. Po pierwszym roku pastę z fluorem o stężeniu 1000ppm, stosując się do następujących zasad :
-małą ilość pasty (wielkości paznokcia najmniejszego paluszka dziecka ) nakładamy na szczoteczkę
-pastę wcieramy we włosie
-nie zostawiać dziecka z pastą i szczoteczką bez nadzoru rodziców.
Kiedy dziecko może myć zęby samodzielnie?
Uważa się, że do szóstego roku życia dziecka, rodzice powinni nadzorować, a nawet poprawiać wykonywane przez nie szczotkowanie.

Jaką szczoteczkę zastosować u dzieci w wieku od 2 do 5 lat?
Dzieci w tym wieku mają już wszystkie mleczne ząbki, dlatego szczoteczka powinna mieć włosie różnej długości, ułatwiające mycie trudnodostępnych miejsc na zębach bocznych.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym polecane są dwie techniki mycia zębów : metoda szorowania i metoda ruchów okrężnych. Ząbki myjemy przez 2-3 minuty, co najmniej dwa razy dziennie. Po wieczornym myciu nie wolno nic jeść ,a do picia podajemy wodę mineralną lub gorzką herbatę.
Jeśli Twoje dziecko opanowało już płukanie buzi, zwiększamy ilość używanej pasty do ilości równej wielkością ziarnku grochu.

Jak często należy zmieniać dziecku szczoteczkę?
Szczoteczka skutecznie spełnia swoją funkcję, gdy jej włosie jest proste i sprężyste i nie rozchyla się na końcach. Zużycie szczoteczki zależy od czasu i siły, z jaką dziecko jej używa. Młodsze dzieci używają szczotek nawet 3 miesiące, starsze potrafią zniszczyć szczoteczkę w miesiąc.

Od jakiego wieku dzieci mogą stosować do mycia zębów przybory dodatkowe?
Po wyrznięciu pierwszego trzonowca ( ok. szóstego r.ż) można nauczyć dziecko stosować nitki, którymi będzie ono oczyszczało przestrzeń pomiędzy mleczną piątką a stałą szóstką. Siedmiolatek natomiast może używać płynów do płukania jamy ustnej. Starsze dzieci można także uczyć oczyszczania policzków i języka przy użyciu specjalnych powierzchni, będących częścią dziecięcej szczoteczki albo za pomocą szczoteczki do języka.

Kiedy zaprowadzić dziecko pierwszy raz do stomatologa?
Pierwsza wizyta, tak zwana adaptacyjna, powinna odbyć się po pojawieniu się pierwszych ząbków. Podczas tej wizyty mały pacjent zapozna się z gabinetem, a lekarz sprawdzi stan jamy ustnej i udzieli wskazówek dotyczących higieny i diety malucha. Pierwsze ubytki próchnicowe pojawiają się nawet u niespełna rocznych dzieci (próchnica wczesna, butelkowa) dlatego każde dziecko po skończeniu pierwszego roku życia powinno mieć skontrolowane zęby w gabinecie stomatologicznym.

Kiedy najlepiej zabrać dziecko do ortodonty?
Wtedy, kiedy ma już ono wszystkie zęby mleczne, czyli około 3 roku życia. Ortodonta zbada zgryz, wymowę, tor oddychania i połykania u małego pacjenta. Jeśli nie stwierdzi odchyleń od normy, następną wizytę kontrolną należy zaplanować wtedy, gdy dziecko będzie miało wszystkie siekacz stałe, czyli około 8 r.