START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH

Porady dla przyszłych matek

Ciąża to czas radosnego oczekiwania na narodziny dziecka, ale i okres ogromnych zmian, jakim podlega organizm matki. To okres dynamicznych wahań poziomów hormonalnych, odbijający się nie tylko na samopoczuciu i wyglądzie przyszłej mamy , ale także na stanie jej jamy ustnej.

 

Zmiany w poziomie estrogenów i progesteronu powodują wzrost przepływu krwi w dziąsłach, a co za tym idzie, większą wrażliwość dziąseł i skłonność do krwawień(zwłaszcza przy szczotkowaniu).

To znów utrudnia codzienną higienę i przyczynia się do zwiększonego odkładania płytki nazębnej, a stąd już tylko krok do rozwoju próchnicy. Rozpulchnione, krwawiące i zaczerwienione dziąsła to częsta dolegliwość, zwłaszcza pomiędzy II i III trymestrem.

Jak sobie z nią radzić?
Przede wszystkim zmienić szczoteczkę na miękką, nitkować przestrzenie międzyzębowe, zastosować pastę oraz płukankę przeznaczoną dla osób z problemami dziąsłowymi np. Meridol . Ważna jest wizyta konsultacyjna w gabinecie dentystycznym – lekarz wykona profesjonalne czyszczenie zębów, pokaże Pani jaką metodą myć zęby, by najskuteczniej usunąć płytkę nazębną, może też zalecić leczniczy płyn na bazie chlorcheksydyny do płukania jamy ustnej . Nieleczone ciążowe zapalenie dziąseł może stać się przyczyną przedwczesnego porodu lub niskiej masy urodzeniowej dziecka. Czasem przekrwieniu dziąseł towarzyszy skłonność do ich przerostu i tworzenia tzw GUZÓW CIĄŻOWYCH, czyli nadziąślaków. Jest to kalafiorowa ty, mocno zaczerwieniony niegroź.ny rozrost dziąsła, wyglądający jakby wyrastał spomiędzy zębów. Jeśli guzki te silnie krwawią, albo przeszkadza ą w jedzeni, u usuwa się je chirurgicznie. Jeśli jednak nie dają dolegliwości , można pozostawić je bez żadnej interwencji, gdyż najczęściej po porodzie same zanikają. Poza zdrowymi dziąsłami, ważne są także w ciąży zdrowe zęby. Najlepiej gdybyś wyleczyła je wszystkie przez zajściem w ciąże. Nie martw się jednak jeśli tego nie zrobiłaś.

W czasie ciąży też można leczyć zęby. I wcale nie trzeba rezygnować ze znieczulenia! Stworzone specjalnie dla kobiet w ciąży znieczulenia ( czysta lignokainy lub artykaina) niwelują ból mogący się pojawić w czasie leczenia, a co za tym idzie, obniżają poziom stresu. Zmniejszenie bólu i strachu u przyszłaj mamy lepiej wpływa na dziecko niż jej roztrzęsienie spowodowane wizyytą u dentysty.

Leczenie kanałowe również jest lepszym wyjściem, niż połykanie jednej tabletki przeciwbólowej za drugą . Aby nie narazić Cię na promieniowanie rtg ( zwłaszcza w I trymestrze ciąży), do wykonania wszelkich pomiarów koniecznych przy leczenia kanałowego, używamy w naszym gabinecie endometru oraz radiowizjografii. Infekcje, które powodują ból zęba i konieczność leczenia kanałowego są dużo większym zagrożeniem dla dziecka niż radiowizjografia czy znieczulenie. Dlatego jeśli jest taka potrzeba, możesz się oddać tym zabiegom bez obawy. Czasem stan zapalny zęba rozwinie się na tyle, że konieczne będzie podanie antybiotyku.

Najbezpieczniejsze są penicyliny i klindamycyna i te powinny być przepisywane kobietom w ciąży. Zabronione jest podawanie w tetracyklin.

 

Jakich zabiegów stomatologicznych powinna unikać przyszła mama?

W ciąży nie powinno się wybielać zębów. Co prawda nie ma dowodów na to, że wybielanie jest zabiegiem szkodliwym, z drugiej jednak strony nikt nawet nie próbował prowadzić tego typu badań. Lepiej dmuchać na zimne… zamiast wybielania proponuję piaskowanie. Nie powinno się także usuwać zębów – zwłaszcza w pierwszym i pod koniec trzeciego trymestru. Jeśli jednak ząb daje duże dolegliwości bólowe, albo stanowi zagrażające dziecku ognisko zapalne, należy go usunąć – najlepiej w drugim trymestrze. Przed każdym zabiegiem stomatologicznym należy poinformować dentystę o swojej ciąży – jej przebiegu, ewentualnych komplikacjach oraz przyjmowanych lekach.

 

I na koniec : odżywianie

Prawidłowa dieta ma bardzo ważne znaczenie dla wzrostu i rozwoju nienarodzonego dziecka. Ma też ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju zębów. Posiłki kobiety ciężarnej powinny być bogate w wapń i witaminę D, B ( mięso, ryby ), C (cytrusy). Przyszłe mamy powinny unikać dojadania między posiłkami – przekąski, zwłaszcza słodkie, to główna przyczyna rozwoju próchnicy u kobiet w ciąży. Już dawno obalono teorię, że to dziecko zabiera matce wapń. Dziś wiadomym jest, że to nocne zachcianki, brak regularności w myciu zębów, zapalenia dziąseł są powodem zwiększonej zapadalności na próchnicę u kobiet w ciąży.

Ciężarnym zaleca się wizyty u dentysty co 3 miesiące. Szczególnie ważna jest ta ostatnia, przed rozwiązaniem. Po porodzie bowiem cała Wasza uwaga, Drogie Mamy, skupi się na dziecku i nie będzie czasu na wizyty u stomatologa przez kilka miesięcy. Może właśnie z tego powodu należało by zapoznać się z zasadami pielęgnacji jamy ustnej u noworodka i niemowlaka.